Látogass el klinikánk saját kisállatboltjába, vagy vásárolj kényelmesen otthonról a webshopunkon keresztül!
A Cane Corso egy gyönyörű, különleges kutya, aminek erős, magabiztos kisugárzásába egyre többen szeretnek bele. Azt viszont nem szabad elfelejteni, hogy egy ilyen hatalmas méretű, határozott jellemű állat mellé olyan gazdi kell, aki képes a fegyelmezésre és a következetes nevelésre. Hogy ez pontosan mit jelent és mire kell odafigyelned, ha ilyen házőrzőt szeretnél, azt megtudhatod ebből a bejegyzésből!
A Cane Corso egy olasz származású kutyafajta, amit hazájában leginkább munkakutyának, terelő kutyának és védelmezőnek tartanak, mivel tanulékony, határozott és erős. A kanok marmagassága elérheti a 68 cm-t, testsúlyuk pedig 50 kg is lehet, amivel igencsak nagyméretű, izmos kedvencnek számítanak. Szőrzete rövid, könnyen kezelhető, színe pedig lehet fekete, szürke, vörös vagy foltos.
A Cane Corso egy nagyméretű kutya, ezek a fajták pedig fokozottan ki vannak téve az ízületeket érintő megbetegedéseknek, mint amilyen a diszplázia, ami akár súlyos mozgáskorlátozottsághoz is vezethet. Ennek a betegségnek genetikai háttere is van, így megfelelő tenyésztő választásával elkerülheted a problémákat, de fontos tudni, hogy ezek a kutyák még a legalaposabb szelekció mellett sem lépcsőzhetnek sokat, illetve az kerülniük kell az ugráló mozgást.
Ezen kívül megjelenhet náluk – bár sokkal ritkábban – egyes bőrbetegségek, szembetegségek és szívbetegségek. A szívférgesség rájuk is halálos veszélyt jelent, illetve a kullancsok, bolhák terjesztette betegségekkel is számolni kell, de tudatos vásárlással, megfelelő tápok választásával, étrendkiegészítőkkel és ideális mozgásforma választásával ezeknek a problémáknak a többsége szépen elkerülhető!
Kutyák esetében jellemző, hogy a kistestű fajták tovább élnek, mint nagyobb társaik. Ez a típus maximum 10-15 évig lehet majd melletted, de rengeteg gazditól hallani, hogy 12 évet élt kedvencük. Persze ez csak akkor lehet igaz, ha aktívan foglalkozol kutyusod egészségével.
Tapasztalt Cane Corso tartók szerint az a kutyus gyakran egészen kétarcú tud lenni. A családja közelében, gyerekek mellett, semleges idegenekkel, barátságos állatok körül egy türelmes, kedves, szeretetéhes jószág, aki imád bújni, játszani, túrázni, sportolni. Veszélyes helyzetekben, ellenségesen viselkedő emberek vagy állatok mellett azonban érvényesíti az erejét, ami végletesen agresszív viselkedésbe is torkollhat.
Harapási ereje, izomzata és testsúlya miatt egy ilyen eseménynek végzetes következménye lehet, ezért is nagyon fontos megértetni vele, mi az a szituáció, amiben még nyugodtnak kell maradnia.
Egyébként nagyon önálló és önfejű, megérti, amit tanítani akarnak neki, de végrehajtani csak akkor fogja, ha a gazdáját teljes mértékben domináns félnek értékeli.
Ha először van ilyen kutyusod, akkor mindenképp, de akkor sem árt, ha már tartottál ilyen állatot, hiszen mindegyik eb kicsit más, máshogy lehet kezelni őket. A kutyasuli azért is fontos, hogy kedvenced szociális képességei megfelelően fejlődjenek, hozzászokjon más kutyák társaságához, más emberek közelségéhez, különböző váratlan eseményekhez, zajokhoz. Ha ellenőrzött környezetben tapasztalja meg ezeket, már egészen kicsi korában, akkor nagyon valószínű, hogy később sem viselkedik majd agresszívan alapos ok nélkül.
A kutyasuliban ráadásul nem csak az állatokon van a hangsúly, hanem a gazdinak is segítenek elsajátítani azokat a nevelési módszereket, amikkel később boldogulni fognak.
A szaporítók általában sokkal olcsóbban kínálják ezeket az állatokat, mint a hivatalos tenyésztők, ez pedig igazán csábító lehet ennél a fajtánál, de nem érdemes kockáztatni! A tenyésztőknek oda kell figyelniük az állat genetikai jellemzőire, a szülőkre, nagyszülőkre – ki kell szűrniük a fizikailag vagy idegrendszerileg beteg egyedeket, hogy a kicsik minél egészségesebbek, kiegyensúlyozottabbak legyenek.
Ezt egy szaporító valószínűleg nem teszi meg, így semmi sem garantálja, hogy új családtagod nem lesz súlyosan mozgássérült, szívbeteg, vagy ami talán még nagyobb problémát okozhat: veszélyes. Egy labilis idegrendszerű Cane Corso nem játék, súlyos sérülést okozhat, ami nem csak a gazdinak lesz szomorú, hanem szegény állatnak is, aki igazából az egészről nem tehet.
Ilyen kaliberű kutyust ne vásárolj szaporítótól! Triplán elveszítheted azt, amit az árán nyersz.
Ilyen tekintetben nagyon jók a tapasztalatok, ezek a kutyusok kifejezetten jól reagálnak a gyerekek közelségére, még akkor is, ha húzzák-nyúzzák őket. Persze ehhez is fontos a megfelelő nevelés, de összességében elmondható, hogy nem bántják a kicsiket.
Ez azonban nem azt jelenti, hogy egyedül lehet hagyni egy kisgyermeket, vagy akár egy 10-13 éves serdülőt a család kifejlett Cane Corso kutyusával. Bármi történhet, nem kell, hogy az állat agresszív legyen ahhoz, hogy játék közben ráessen a gyerkőcre, vagy véletlenül odakapjon a kezéhez. Felügyeletre mindig szükség van!
Első kutyának, vagy nehezebben kezelhető kutyusok terén tapasztalattal még nem rendelkező embereknek annyira nem ajánlott ez az állat, vagy csak intenzív kutyasulis tréning mellett, ennek pedig jó oka van. Magas testsúlyú, izmos, erős harapású, védelmező ösztönnel megáldott ebről van szó, aminek határozott alá-fölérendeltségi viszonyra van szüksége ahhoz, hogy engedelmeskedjen.
Ha valaki nem elég határozott, nincs meg az önbizalma, vagy nem nevel következetesen, az oda vezethet, hogy a kutyus nem tartja tiszteletben a kijelölt határokat, esetleg nem is tudja, hogy azok hol vannak, és megtámad olyan állatokat, embereket, akik semmi veszélyt nem jelentenek rá nézve.
Ez a probléma persze egy Tacskónál is megjelenhet, de egy akkora állat támadása össze sem mérhető egy 50 kilós izomkolosszus elszabadulásával.
Nagy. Ő nem az egész nap fekvő típus, még a nagy kertben futkosás sem lesz elég számára, ezért kifejezetten sportos életstílus mellé ajánlott választani. Több kilométer séta vagy kocogás sem fárasztja le igazán, könnyen lehet, hogy te hamarabb ki fogsz fulladni nála.
A nagyméretű kutyák sajátossága, hogy életük első hónapjaiban elképesztő ütemben nőnek, ehhez pedig rengeteg tápanyagra van szükségük. Ilyenkor nem az a megoldás, hogy felnőtt kutyáknak való ételből kapnak nagyobb mennyiséget, hanem speciális kölyök eledelt kell nekik választani, amiből megkaphatnak minden vitamint, ásványianyagot.
Ezen túl fontos, hogy minőségi eledelt válassz kedvencednek, ami nem gabonaalapú. Az ízületek védelmére érdemes választanod egy hatékony táplálékkiegészítőt.
Cane Corso kutyát mindenképp érdemes kölyökként a családba emelni, ugyanis nagyon pici korától kezdve el kell kezdeni a tanítását, szocializálását, és az alá-fölérendeltségi viszony is ilyenkor alakul ki. Menhelyre kerülő kutyusok (akik gyakran alapból a hibás nevelés miatt jutnak oda) sajnos már nagyon nehezen taníthatók engedelmességre.
Nem lehetetlen, de alaposan át kell gondolni.
Rengeteg kutya fajtánál emlegetik, hogy következetes nevelés mellett válhat igazán jó társság. Na de mit jelent ez a gyakorlatban? Bővebben ezt most nem szeretnénk kifejteni, de az a lényege, hogy amit ma nem szabad, azt holnap se lehessen megtenni – amit az egyik gazdi nem enged, azt a másik se nézze el. Hasonló szituációkban MINDIG egyformán reagáljon a falkavezérnek tartott ember, a büntetés és a jutalmazás is konstans elvek alapján történjen.
Ha a kutya ellentétes utasításokat, vagy ellentétes érzelmi reakciót kap két egyforma helyzetben, nem fogja érteni, mit is kellene tennie, mi felé az elvárás. Ha belegondolunk, ez emberek esetében is pontosan így működik.
Ha szeretnél Cane Corso kutyust, akkor fontos, hogy elég határozott jellemmel – na meg egy méretes kerttel – is rendelkezz. Sokat kell majd foglalkoznod a nevelésével és felelősséget kell vállalnod érte, de ha ügyes vagy, imádni fogjátok egymást!