A lovak herélése egy fontos feladat, amire minden felelős állattartónak gondolnia kellene. A Kincsem-ben ezt a beavatkozást is elvégezzük: kíméletesen, a legmodernebb eszközökkel, hogy gyors legyen a gyógyulás.
Az egész állattartó közösségre jellemző az a tévhit, hogy az ivartalanítás, a herélés rossz dolog, káros, sőt, egyenesen kínzás. Pedig a valóság ettől távolabb nem is állhatna!
Lovak esetében a herélés egy élethosszig tartó gyötrelemtől jelent felszabadulást, hiszen szaporodási ösztönük folyamatos harcot, ellenállást, kétségbeesést vált ki belőlük.
A fedezőménekkel ellentétben egy „átlagos” hímet gyakran nem engednek szaporodni, elkülönítik a többi lótól, hogy ne tegyen kárt bennük viselkedésével, sokszor mégis kancák közé kell mennie, ami egyszerűen kínzó tomboló hormonjai miatt.
Ezzel szemben herélést követően az állandó, fájdalmas késztetések megszűnnek, és a ló nyugodt, teljes életet élhet, együtt a fajtársaival, nem egyedül, magányosan.
Állva herélés közben a lovat nem altatják el, csupán bódítják, de persze az állat érzéstelenítőt is kap a fájdalmak ellen. Ilyen típusú herélés közben a hasfalat nem varrják össze, ami se nem kellemes, se nem teljesen biztonságos: akár súlyos szövődményekkel is járhat.
Ez az eljárás általában olcsóbb, mint a döntött herélés, de felelős lótartó inkább kerüli. Ennek megfelelően fontos tudni, hogy a Kincsem Állategészségügyi Központban állva herélést NEM végzünk!
Döntve herélés esetén a lovat elaltatják és az állat fekvő helyzetben van. Ez az ivartalanítás típus állatbarátabb, mint az állva herélés, és sokkal gyorsabban is gyógyul a seb. Igaz, hogy az altatás mindig jár bizonyos mértékű kockázattal, de ebben az esetben olyan súlyos következményektől, mint például a belek előesése – nem kell tartani. Tapasztalataink alapján ez a módszer a biztonságosabb és a kíméletesebb, ezért klinikánkon csak így ivartalanítunk.
A Kincsem-ben kizárólag döntött ló herélést végzünk, ami azt jelenti, hogy a beavatkozáshoz altatásra lesz szükség. Az altatás kockázatait maximálisan szeretnénk csökkenteni, ezért a műtétet megelőzően szükség lehet vérvételre, vagy más állapotfelmérő vizsgálatra. Ha mindent rendben találunk, csapatunk a lehető legnagyobb gondossággal lát hozzá a feladathoz, aminek sikerességét állatorvosok, asszisztensek, gondozók és altatóorvosok is biztosítják.
A herélés után lovaid a helyszínen, saját, kamerával megfigyelt és klimatizált boxainkban pihenhetnek, állatorvosaink felügyelete mellett nyerhetik vissza erejüket. Ilyenkor gyakran ellenőrizzük a seb gyógyulásának ütemét és a ló általános állapotát, hogy meggyőződjünk róla: minden rendben halad. Gondozóink és állatorvosaink szinte a nap minden pillanatában jelen vannak, így teljes a biztonság. Természetesen nem kötelező lovadat a Kincsem épületében hagynod, dönthetsz az elszállítás mellett is, ebben az esetben ugyanakkor neked kell fokozott figyelemmel lenned.
Ha felmerült benned a gondolat, hogy lovadat ideje lenne kasztrálni, akkor vedd fel velünk a kapcsolatot elérhetőségeink egyikén! Meg fogunk beszélni mindent, az időpontot, a vizsgálatokat, a az érkezéshez kapcsolódó tudnivalókat és a költségeket is, hogy semmilyen kétségeid ne maradjanak.