A ló szem betegségei

Havivakság, szemgyulladás, szaruhártya sérülés és más szemet érintő betegségek, sérülések kezelése steril, biztonságos környezetben.

A ló szem betegségei: miért fontos ezeket időben, hatékonyan kezelni?

Persze tudjuk, hogy a szem a lélek tükre, de elsődleges funkciója mégicsak a látás, ami szinte minden fejlett életforma nélkülözhetetlen képessége. A ló szem betegségei járhatnak enyhe tünetekkel, vagy akár egészen súlyos formát is ölthetnek, de a lényeg nem változik: kezelni kell a problémát!

Miért? Mert az ártalmatlannak tűnő, enyhe gyulladások is vezethetnek az állat látásvesztéséhez, ami borzalmas állapot – ló és lovasa számára egyaránt. 

Nem csak versenylovak és versenylovakat tartók számára veszélyes ez, hiszen minden paci életére negatívan hathat a látás romlása, vagy éppen a teljes vakság. Előzd meg!

Melyek a ló szem betegségei? Mik a leggyakoribb problémák?

1. Havivakság

A havivakság (vagy más néven uveitisz) miatt világszerte rengeteg ló veszíti el a látását, sőt, ez az állapot a lovak vakságának leggyakoribb okozója. A betegség általában 4 éves kor felett jelentkezik, és érintheti csak az egyik, vagy akár mindkét szemet, amik időről-időre begyulladnak, a gyulladásos rohamok pedig károstják szerkezetét, rontják az állat látását. Kezdeti időszakban egy rohamot hosszú tünetmentes periódus követ, de ezek a nyugodt szakaszok egyre rövidebb ideig tartanak, megfelelő kezelés nélkül pedig a ló biztosan megvakul. 

Mivel a lovak szemgyulladásának hátterében legtöbbször a havivakság áll, fontos, hogy már az első jeleknél orvosi kivizsgálásra kerüljön a sor, ugyanis minél hamarabb kezdődik a terápia, annál hosszabb ideig őrizheti meg lovad a látását. 

Tünetei lehetnek: 

2. Fertőzések

A ló szem fertőzései igen fájdalmas állapotot idézhetnek elő, ami ráadásul a ló látását is veszélyezteti. Okozhatja többféle vírus, baktérium vagy gomba, jellemzően pedig valamilyen fizikai sérülés talaján jelentkezik a probléma. 

A gyors, hatékony kezelés ilyen esetben is elengedhetetlen, ami állhat különböző antibiotikumokból, gyulladáscsökkentőkből, szemcseppekből, illetve fájdalomcsillapítókból. A gyógyulás érdekében fontos viszont tudni a fertőzés típusát, amihez mindenképp állatorvosra lesz szükséged!

3. Sérülések

A ló szem betegségek egyik speciális verziója az, amikor az említett szerv megsérül, vagyis külső behatás miatt jelentkeznek problémák. A szem egy nagyon érzékeny, sérülékeny dolog: baj lehet egy másik állat rúgásából, a fej beütéséből, sár vagy por szembe kerüléséből, de gyakran valamilyen kemény növény okozza a gondot, hiszen könnyedén fel tudja sérteni a védtelen szervet. 

Fontos tudni, hogy a szemhéj sérülése is nagyon veszélyes: ha olyan mértékben károsodik, hogy már nem tudja ellátni funkcióját, az a szem kiszáradásához, állandó gyulladásához vezethet, ez pedig végeredményben ugyan úgy a ló látásába kerülhet. 

A szemet ért sérülések egy részét maga az állat okozza, erre a jelenségre pedig mindenképp nagy figyelmet kell fordítani, mivel általában a szemviszketés, szemfájdalom az okozója, ez pedig más betegségek jelenlétére utal!

A ló szem betegségeinek kezelése

A lovak szemét érintő problémák minden esetben nagyon gyors közbelépést igényelnek, hiszen az állat látása a tét! A gyógykezelés típusa természetesen attól függ, milyen jellegű az alap probléma, de általánosságban elmondható, hogy hosszabb gyógyulási időre kell számítani, napi többszöri ellátás mellett. A terápia állhat:

Mit kell tenned, ha lovad szemével kapcsolatos problémát észlelsz?

A ló szem nagyon érzékeny szerv, ezért sérülés, kipirosodás, válladékozás, vagy bármilyen elváltozás észlelése esetén haladéktalanul kérd állatorvos segítségét! 

Keress minket bátran kérdéseidell, vagy hozd el lovad a Kincsem Állategészségügyi Központba! Nálunk akár kórházi benttartással is kezelni tudjuk állatod.

Késlekedni nem szabad! A szem betegségei nagy fájdalommal és súlyos viszketéssel járhatnak, ami szörnyű kínt jelent. Már csak ezért is kérj azonnal segítséget!