Látogass el klinikánk saját kisállatboltjába, vagy vásárolj kényelmesen otthonról a webshopunkon keresztül!
A legtöbb gazdi szerencsére azt már tudja, hogy a kullancsok, a szúnyogok és a bolhák súlyos, akár halálos betegségeket is átadhatnak az állatoknak, a védekezésre azonban sokan csak a melegebb évszakokban gondolnak. Ki hinné, hogy ezek a kis lények hóban-fagyban is képesek bajt okozni? Pedig nagyon is megteszik, cikkünkben pedig pontosan erről fogunk beszélni egy kicsit.
Nézzük meg, miért kell a téli hónapokban is gondoskodni a kedvencek védelméről!
Ezek a kicsi állatkák sajnos nem csupán azért károsak, mert a csípésük kellemetlen, esetleg még fájdalmas is az állatok számára. Betegségeket is terjesztenek és bár némelyiket könnyen ki lehet kezelni, akadnak olyanok is, amelyek akár az állat életébe is kerülhetnek. A következőkben röviden megnézzük ezeket a betegségeket, csak hogy lásd, mennyire fontos ez a téma.
A bolhák csípése gyakran okoz az állatoknál allergiás bőrgyulladást, szőrhullást, súlyos viszketést és elfertőződő sebeket, miközben a bolhákból könnyen megfertőződhet kedvenced galandférgekkel is. Mivel rövid időn belül akár több száz apróság is megcsípheti kedvenced, kölyök állatoknál hamar felütheti a fejét a vérszegénység, ami akár az állat halálához is vezethet.
A kullancsok által terjesztett betegségek közül kettőt érdemes leginkább megemlíteni. Az egyik a babézia, amibe akár pár nap leforgása alatt is belehalhat egy állat, a másik pedig a Lyme-kór, ami többek között elhúzódó és többször fellángoló ízületi gyulladásban nyilvánul meg.
A szúnyogok által terjesztett betegségek közül az egyik leggyakrabban (az utóbbi években különösen sokszor) jelentkező a szívférgesség, ami súlyosan károsíthatja az állat szívét, ereit, tüdejét. Az állatok testében kifejlődő férgek sajnos gyakran okoznak elhullást.
A szúnyogok ezen kívül gyakran terjesztenek bőrférgességet is, ami akár súlyos idegrendszeri tüneteket vagy heves gyulladást is okozhat. Az állapot bőrviszketéssel és kicsi, akár fájdalmassá váló csomókkal is járhat.
Persze egyértelmű, hogy az említettek közül egyik állat számára sem ideális a téli hideg, de ez nem azt jelenti, hogy mindannyian egytől-egyig elpusztulnak, amikor beállnak a fagyok. Jellemző rájuk, hogy a petéik vagy akár a kifejlett példányok is egyfajta lelassult anyagcseréjű, nyugalmi állapotba kerülnek a hűvös napokon, majd melegebb időjárás hatására aktivizálódnak és ismét élelmet keresnek. Meghúzhatják magukat a meleg házakban is, ahol – különösen a bolha – elbújnak a padló repedéseiben vagy más, védett helyeken.
Mivel hazánkban a telek egyre kevésbé kemények, mivel a hőmérő egyre gyakrabban mutat ezekben a hónapokban is plusz fokokat, könnyen megtörténhet (és meg is történik), hogy jó pár szúnyog, bolha és kullancs aktív marad.
Ilyen szempontból a szúnyog az, ami télen sokkal kisebb eséllyel kezd el lakmározni kedvencedből, a bolha és kullancs azonban szinte bármikor támadhat. Egy betegség kialakulásához pedig elég egyetlen fertőzött állat csípése is!
A kedvenceket védelmét tehát a téli időszakban sem szabad figyelmen kívül hagyni! Különböző spot-on készítményekkel, vagy akár havonta egyszer alkalmazandó tablettával is vigyázhatsz kedvenceidre a hideg hónapokban, épp úgy, mint nyáron.
A bolhák, a kullancsok és a szúnyogok egyetlen évszakban sem tűnnek el teljes mértékben, így az általuk terjesztett betegségek is mindig kockázatot jelentenek. Ne bízd a véletlenre kedvenced életét, gondoskodj inkább a megelőzésről!