Kutya fogkő eltávolítás: Miért fontos? Hogyan zajlik? Ára?

Gazdiként kedvenced fogairól is gondoskodnod kell, hiszen ennek a területnek a betegsége rengeteg váratlan egészségügyi problémát okozhat. Az egyik legfontosabb lépés a kutya fogkő eltávolítása, de nem szabad elfeledkezni a megelőzésről sem, amiben nagy szerepet kap a megfelelő táplálék- és jutalomfalat kiválasztása. Nézzük meg, mennyibe kerül a fogkő eltávolítás, hogy zajlik ez a kezelés, miért fontos és hogyan jelentkezhetsz be hozzánk!

Kutya fogkő eltávolítás ára Debrecen környékén: Mennyibe kerül Hajdúböszörményben?

kutya fogkő eltávolítás

A kutya fogkő eltávolítás ára szinte minden felelősségteljes kutyus gazdit érdekel, ezért kezdjük is rögtön ezzel a témával. Fontos tudni, hogy az árakat több tényező is befolyásolhatja, például:

  • A kutya mérete
  • A kutyus fogkövének mennyisége
  • Az altatás/bódítás szükségessége
  • A választott szakember, rendelő elhelyezkedése

 

Kutya fogkő eltávolítás ára Debrecen környékén

15 000 Ft – 45 000 Ft

Kutya fogkő eltávolítás ára a Kincsem-ben

25 000 Ft

Miért fontos a kutya fogkő eltávolítása, milyen problémákat okozhat a fogkő?

A kutya fogkő eltávolítása nem egy esztétikai kezelés, hanem fontos egészségvédő ellátás, hiszen számos betegség forrásává válhat, ha nem figyelsz oda rá. Nézzünk pár példát:

  • Ínygyulladás és fogágybetegség: A fogkő baktériumokat tartalmaz, amelyek gyulladást okoznak az ínyben. Ez ínygyulladáshoz és fogágybetegséghez vezethet, ami nem csak fájdalmas, hanem akár a fogak kihullását is eredményezheti.
  • Szájüregi fertőzések: A fogkő növeli a szájüregi fertőzések kockázatát, amelyek egyrészt fájdalmasok, másrészt nehezen kezelhetők lehetnek.
  • Szervi problémák: Súlyos esetben a fogkőben lévő baktériumok a véráramba is bejuthatnak, és károsíthatják a szívet, a veséket és a májat.
  • Fájdalom és kényelmetlenség: A fogkő fájdalmat és kényelmetlenséget okozhat a kutyának, ami befolyásolhatja az étkezését és az életminőségét. Az étkezési zavarok pedig egy sor más problémának ágyaznak meg az emésztés felborulásától kezdve a tápanyaghiány miatt kialakuló immunrendszer legyengülésig.

A Kutya fogkő eltávolítás menete: hogyan szedjük le a fogkövet?

  • Első lépés: Jelentkezz be egy állatorvoshoz, vagy akár hozzánk, a Kincsem Állategészségügyi Központba! Ez azért fontos, mert a fogkő leszedése általában altatásban vagy bódításban zajlik, ezzel kapcsolatban pedig az orvosnak tájékoztatnia kell téged pár dologról.
  • Második lépés: Készülj fel megfelelően az altatásra vagy a bódításra, az állatorvos utasításai alapján.
  • Harmadik lépés: Következik az ellenőrzött altatás vagy a bódítás. Bizonyos kutyusoknál, bizonyos esetekben altatás/bódítás nélkül is el lehet végezni a beavatkozást, de erről az orvossal kell konzultálni.
  • Negyedik lépés: Az állatorvos ellenőrzi a fogkövesség súlyosságát és a kutyus szájának, fogazatának állapotát. Ha talál valami problémát, akkor javasolhatja más vizsgálatok elvégzését is.
  • Ötödik lépés: Megkezdődik az ultrahangos fogkő eltávolítás.
  • Hatodik lépés: A kutya fogkő eltávolítása után az orvos ismét ellenőrzi az így állapotát, hogy kiderüljön, van-e valami probléma.
  • Hetedik lépés: Az állatorvos általában ellátja a gazdikat pár hasznos tanáccsal, arra vonatkozóan, hogyan kerülhető el a fogkő kiújulása.
  • Nyolcadik lépés: Kedvenced tökéletes fogakkal ébred.

 

A kutya fogkő eltávolítás altatásban, bódításban vagy ébren zajlik?

A kutya fogkő eltávolítás a legtöbb esetben altatásban vagy bódításban zajlik, ennek pedig leginkább három oka van.

  • A fogkő eltávolítás nem egy kifejezetten fájdalmas procedúra, de kellemetlenséggel járhat kutyusod számára. Az altatás és a bódítás azt a célt is szolgálja, hogy semmit se érezzen a kezelésből.
  • Bódítás nélkül a kutyus mocoroghat, elránthatja a fejét, ez pedig balesetek forrása lehet. Megsérülhet belül a szája, a fogkő leszedése pedig így szükségtelenül sok időt vehet igénybe.
  • A nyugtalan kutyus véletlenül sérülést okozhat a kezelő állatorvosnak.
 

Természetesen van lehetőség altatás nélküli fogkő eltávolításra, amennyiben feltétlenül szükséges, de a legtöbb esetben nem ideális, ha az állat teljesen magánál van.

Lehetséges a kutya fogkő eltávolítása házilag?

Kutyusod fogkövét nem ajánlott házi módszerekkel eltávolítani, mert könnyen sérülést okozhatsz kedvencednek. A fogápoló jutalomfalatok- és tápok segíthetnek a kisebb fogkövek természetes lemorzsolásában, de komoly probléma esetén ez a módszer már nem lesz hatékony.

A kutyák fogkövének leszedését bízd állatorvosra vagy tapasztalt kutyakozmetikusra!

Hogyan lehet megelőzni a fogkő kialakulását kutyáknál?

A kutya fogkő eltávolítás nem is válik szükségessé, ha gazdiként gondoskodsz kedvenced fogának ápolásáról. Ebben rengeteget segíthetnek például a magas minőségű száraztápok, amik természetes módon dörzsölik le a lepedéket kutyát fogsoráról, ezzel akadályozva meg a fogkő kialakulását. Ezek felül fogápoló jutalomfalatokat is vásárolhatsz, amik ilyen szempontból hasonló szerepet töltenek be, mint a száraztápok.

Sokan nem tudják, pedig kutyusok számára is léteznek fogkrémek, amik szintén támogatják a kövek mennyiségének csökkentését.

Fontos tehát, hogy a kutyus kapjon valamilyen keményebb, rághatóbb eleséget, legyen az akár száraztáp, akár valamilyen fogápoló jutalomfalat, ha pedig ez nem megoldható, akkor érdemes a fogmosással próbálkozni – természetesen kizárólag kutyák számára fejlesztett készítményekkel.

 

Ha kutya fogkő eltávolításra lenne szükséged, akkor a hajdúböszörményi Kincsem Állategészségügyi Központ szeretettel vár! Ilyen kezelés esetén érdemes előre felvenned velünk a kapcsolatot, hogy meg tudjuk beszélni a részleteket, és ellássunk minden szükséges információval!

Ha pedig fogápoló tápokra, jutalomfalatokra vagy fogkrémekre lenne szükséged, nézz szét állatpatikánkban!