Látogass el klinikánk saját kisállatboltjába, vagy vásárolj kényelmesen otthonról a webshopunkon keresztül!
A Kincsem Állategészségügyi Központban rengeteg különböző esettel találkozunk nap mint nap, némelyikről pedig úgy gondoljuk, muszáj beszélnünk. Ilyen a kutyákat érintő gyomorcsavarodás is, ami sajnos jó pár páciensünket gyötörte már. Ebben a cikkben megnézzük, mi is pontosan a gyomorcsavarodás, milyen fajta kutyákat érint leginkább, mik a kiváltó okai és a tünetei, illetve beszélünk a kezelésről és a megelőzésről is.
Tarts velünk, hogy nagyobb eséllyel észre vedd, ha baj van!
A kutyusok gyomra nem egy szigorúan helyhez között, elmozdulásra képtelen szerv, hanem egy lazán felfüggesztett, tágulékony rendszer. Erre természetesen szükség is van, hiszen a vizet és a táplálékot csak így tudja magába fogadni az állat, ugyanakkor az instabilitás problémát is okozhat.
Amikor ugyanis az állat gyomra kitágul – táplálék, folyadék vagy gázok hatására – könnyedén átbillenhet egy természetellenes helyzetbe és megcsavarodhat a saját tengelye körül.
Majdnem olyan ez, mint amikor felfújsz egy lufit, a végét pedig elcsavarod és megkötöd: nem jut ki belőle semmi. Míg a léggömbnél ez nem jelent problémát, egy kutyus szervezetét súlyosan érinti, hiszen részleges vagy teljes elzáródás alakul ki a nyelőcső és a belek felőli részen is, miközben megcsavarodhat a lép és sérülhet több fontos ér funkciója is.
Amikor egy kutya gyomra megcsavarodik, több dolog is történik egyszerre.
Láthatod, hogy a helyzet több szempontból is igen súlyos egy gyomorcsavarodást követően, ezért is kritikusan fontos minél gyorsabban felismerni, ha valami nincs rendben.
A gyomorcsavarodáskor jelentkező tünetek egy rövid ideig talán nem tűnnek olyan súlyosnak, ezért fontos, hogy ilyen esetben a gazdik legyenek inkább túlzottan elővigyázatosak, mint hogy későn reagáljanak.
Tudni kell, hogy a gyomorcsavarodás leggyakrabban evés után alakul ki, így az etetést követő 1-2 órában érdemes nyitott szemmel járni. Ha a következőket veszed észre, ne hezitálj! Inkább legyen vaklárma, mint későn felfedezett gond!
Gyomorcsavarodás szinte bármilyen korú és bármilyen fajtájú kutyát érinthet, sokszor előzmény nélkül, vannak azonban olyan tényezők, amelyekre érdemes odafigyelni.
Ennél az állapotánál a korai felfedezés szó szerint sorsdöntő, hiszen a gyomorcsavarodás kialakulásától számítva a kutyusnak kezelés nélkül csupán pár órája van hátra.
A legfontosabb tehát az, hogy az állat nagyon gyorsan orvoshoz kerüljön.
A rendelőben vérvétellel és röntgenfelvétel készítésével állapítják meg, hogy valóban gyomorcsavarodásról van-e szó, ha pedig beigazolódik a gyanú, csökkenteni fogják a gyomorban lévő nyomást, miközben használhatnak fájdalomcsillapítókat, különböző gyógyszereket és infúziót is.
Ha a kutyus állapotát sikerül stabilizálni, egy komoly műtét keretében helyre igazítják a megcsavarodott szervet, az elhalt, károsodott szöveteket pedig eltávolítják.
A sikeres műtéteknek általában az is a része, hogy a gyomrot hozzávarrják a hasfalhoz annak érdekében, hogy többet ilyen ne történhessen.
Sajnos a műtéttel a kezelés nem érhet véget: körülbelül egy hétig megfigyelés alatt kell tartani a kutyust és antibiotikumos kezelésre is szükség lehet.
A felépülés – mint már említettük – nagyban függ a korai felismeréstől, a korai pedig ebben az esetben szinte percekben mérhető. Akkor a legjobbak az esélyek, ha az állat egy-két órán belül állatorvoshoz kerül.
A műtét persze kockázatos, ami egy ilyen súlyos állapotban nagyon megviselheti a kutyát, a sikeres beavatkozás pedig még mindig nem garancia a túlélésre. A véráramba kerül méreganyagok sajnos az ezt követő napokban még okozhatják a négylábú elpusztulását.
Az időben felfedezett és szakszerűen kezelt állatok kb. 70-80%-a túléli a gyomorcsavarodást, de ez az esély minden ellátás nélkül eltöltött perccel csökken. 5-6 órával a csavar kialakulása után szinte semmi remény nincs már.
100%-os mértékben nem, hiszen minden óvatosság ellenére is kialakulhat. Létezik azonban egy módszer, amivel nagy mértékben segíthetsz a helyzeten. A kezelési lehetőségek között említettük, hogy a műtét közben a gyomrot hozzávarrják a hasfalhoz, hogy ezzel akadályozzák meg az újabb csavarodást.
Kevesen tudják, de ezt a műtétet megelőző jelleggel is el lehet végezni, a beavatkozás pedig csupán minimális – a legapróbb műtétnél is jelen lévő – kockázattal jár.
Nagytestű kutyák esetében érdemes konzultálni erről az állatorvossal, most azonban nézzük meg, mi mást tehetsz a megelőzés érdekében.
Mint láthatod, már pár egyszerűbb lépéssel is sokat tehetsz a megelőzés érdekében. Ha Neked is nagytestű kutyád van, mindig legyen ott a fejedben, hogy mire kell figyelned, hiszen ezzel megmentheted kedvenced életét!