Mit ehet a kutya és mi az, amitől beteg lesz?

mit ehet a kutyaA kutyusok etetésével kapcsolatban rengeteg az egymásnak ellentmondó vélemény. Van, aki szerint csak a száraztáp a jó, más szerint az ördögtől való és csak a konzerv lehet megfelelő, de olyan is akad, aki mind a kettőt utálja és a házikosztra esküszik. Igen ám, de mi a jó az állatnak? Milyen fajta étel és milyen összetevők egészségesek a számára? Bejegyzésünkben arra a kérdésre keressük a választ, mit ehet a kutya és mi az, ami káros az egészségére.

Melyik típusú táp a legjobb a kutyának? Száraz, nedves, vagy a házikoszt?

Általánosságban elmondható, hogy mind a háromfajta táp lehet teljesen egészséges és abszolút káros is a kutya számára, hiszen nem az állag, vagy az előkészítés a leglényegesebb – persze azért számít – hanem sokkal inkább a minőség.

Ha egy táp rengeteg tartósítószert, színezéket, ízfokozót és egyéb aromát tartalmaz, akkor mindegy, hogy milyen fajta, nem lesz egészséges a kutyus számára és idővel nagy rá az esély, hogy valamilyen problémát fog okozni.

Ez akkor is igaz, ha valaki házi étellel táplálja az állatot, hiszen, ha belegondolunk, nagyon sok alapanyag, amit a főzéshez használunk tele van káros anyagokkal. Tehát nem szabad belecsúszni abba a téves elképzelésbe, hogy amit otthon készítünk, az biztosan teljesen jó lesz! Gyakran nekünk sem az, csak nem veszünk róla tudomást.

Persze mindegyik típusú tápnak vannak előnyei és hátrányai, de ha az összetevőkre és az adagolás módjára odafigyel a gazdi, akkor bármelyiket bátran lehet alkalmazni, vagy akár többet is egyszerre. Hogy egy táplálási fajta jó, vagy rossz, az inkább azon múlik, hogy a gazdi hogyan csinálja: jól, vagy rosszul.

Hozzávalók és alapanyagok: mit ehet a kutya?

1. Húsok:

A húsok kiváló fehérje-és tápanyagforrást jelentenek a négylábú kedvencek számára, ezért kihagyhatatlan részét képezik egy egészséges kutyus étrendjének. Adhatsz neki marhát, csirkét-és egyéb szárnyast, nyulat, halat, bárányt, vagy akár lóhúst is, de figyelj oda, hogy a hús mindig kiváló minőségű legyen és még véletlenül se romoljon meg.

2. Zöldségek és gyümölcsök:

Elsőre furcsának tűnhet, de a kutyák többsége nem veti meg sem a zöldségeket, sem a gyümölcsöket és nem is árt nekik, sőt! Tökéletes rost-és vitaminforrást jelenthetnek a kedvencnek.

A következő zöldségeket és gyümölcsöket bátran adhatod a kutyának:

• Alma
  • Ananász
  • Áfonya
  • Banán (kis mennyiségben)
  • Brokkoli
  • Eper
  • Görögdinnye
  • Körte
  • Kivi
  • Kukorica (cső nélkül)
  • Mangó (mag nélkül)
  • Málna
  • Narancs
  • Sárga-és őszibarack (mag nélkül)
  • Sárgarépa
  • Szárzeller
  • Uborka
  • Zöldbab
  • Zöldborsó
  • Tök

3. Tojás:

A tojás nagyon jó kalcium forrás, magas a vitamin-és ásványianyag tartalma is, ezért időnként bátran adhatod a kutyusnak – akár a héjával együtt is. Nyersen és főve is jó, de a szalmonellafertőzés veszélye miatt inkább főve ajánlott.

4. Rizs:

Talán meglepő lehet, de a rizs a kutyák számára egy egész jó szénhidrátforrás, ráadásul sok fehérjét is tartalmaz. Nem káros az állatnak, de persze a fogyasztását nem ajánlott túlzásba vinni.

Mi az, amit NEM ehet a kutya? Mi lehet káros a számukra?

Van számos olyan eledel, hús, zöldség és gyümölcs amit a kutyáknak kerülnie kell, mivel rövid-és hosszútávon nem tesz jót a szervezetüknek. Akadnak olyan anyagok, amelyek csak akkor okoznak bajt, ha hosszú ideig fogyasztja őket az állat, más ételek viszont akár azonnali halált is okozhatnak.

• Nyers sertéshús: az álveszettség nevű betegséget terjesztheti, ami a kutyákra nézve halálos.
  • Nyers/Főtt/sült csontok: Szilánkosra törnek és megsérthetik a nyelőcsövet, vagy akár átlyukaszthatják a gyomrot.
  • Csokoládé: A kutyák számára a csoki gyakorlatilag mérgező.
  • Xilit: Ez az édesítőszer a kutyákra fokozottan veszélyes, halált okoz már kis mennyiségben is.
  • Pékáru, kenyér: nem okoz súlyos problémát, de a kutyának nincs rá semmi szüksége.
  • Tej, tejtermékek: kis mennyiségben nem ártalmas, de nincs rá szüksége egy kifejlett kutyának.
  • Avokádó: hányást, hasmenést, hasnyálmirigy gyulladást okoz.
  • Burgonya: Nagy mennyiségben mérgező lehet, kis mennyiségben gyomorpanaszokat okozhat.
  • Meggy, cseresznye: A magok miatt veszélyes, ciánmérgezést okozhat illetve bélelzáródást.
  • Gomba: mérgező lehet az állatnak.
  • Hagymafélék: Hányást, hasmenést, hasi panaszokat és vérszegénységet okoz.
  • Szőlő, mazsola: Veseelégtelenséget okoz a kutyáknál.
  • Fűszeres ételek: A kutyák gyomra nem bírja a fűszereket olyan mértékben, mint a miénk. Gyomorpanaszokat okozhat.

Ha már ezeket az alapvető „szabályokat” betartod, jó úton jársz! Bármilyen tápot is választasz a kutyusnak, figyelj arra, hogy számára káros-és mérgező összetevőket ne tartalmazzon, illetve hogy mindig a lehető legjobb minőségű eledeleket próbáld meg a tálkájába tenni.

Ha úgy gondolod, hogy valamilyen táp-vagy étel nem tett jót a kutyádnak, vagy esetleg allergiára gyanakszol, foglalj időpontot állatorvosi rendelőnkbe szolgáltatásaink átnézése után!