A parvovírus kutyáknál és macskáknál is okozhat megbetegedést, ami leginkább súlyos gyomor- és bélgyulladás formájában jelentkezik. Megfertőzhet idősebb, oltatlan állatokat is, de a kölykökre igazán veszélyes, akik sajnos nagyon gyakran nem élik túl a szövődményeket. A parvo egy kegyetlen vírus, ami borzalmas szenvedést okozhat kedvencednek, ezért is érdemes többet megtudnod róla, a tünetekről, a kezelési lehetőségekről és az oltásról. Tarts velünk!
A parvovírus (CPV – Canine Parvovirus) egy olyan vírus, amely a kutyák bélrendszerét támadja meg, és gyors lefolyású, súlyos betegséget okoz. Macskák esetében a panleukopenia vírusnak nevezett variáns okozza a fertőzést, amely hasonlóan veszélyes, főleg kölykök esetében, illetve oltatlan állatoknál.
A parvovírus kutyáknál különösen veszélyes, általában rosszabbul reagálnak rá, mint a cicák, ráadásul túlnyomó többségben kölyökkutyákat érint, akik még nem rendelkeznek olyan erős immunrendszerrel, mint az idősebb állatok.
A parvo súlyos bélgyulladást okoz, ami erős hasmenést (akár véreset), hányást (szintén véreset), étvágytalanságot, gyengeséget és fájdalmakat okoz, ezek együttese pedig kiszáradáshoz, felülfertőződéshez, végül pedig gyakran az állat halálához vezet.
A parvo tünetei:
A parvovírusos bélgyulladás nem csak azért veszélyes, mert nehezen gyógyítható, hanem azért is, mert könnyen fertőz, gyorsan terjed. Sajnos találkoztunk már olyan esettel, hogy a helytelen fertőtlenítés következtében egy tenyésztő kutyusa az állatorvosi rendelőben betegedett meg, majd a teljes alom lefertőződött, ami hat kutyusból négy életébe került, még az intenzív terápia ellenőre is.
A macska parvovírus leginkább kóbor cicákra jelent veszélyt, gazdis, jó körülmények között tartott állatoknál ritkán okoz problémát. Gyakran társul más betegségekhez, például leukémiához vagy a macskák koronavírus fertőzéséhez, így a tünetek is kicsit mások, mint kutyusok esetén.
Macska parvo tünetei:
Fiatal állatoknál a betegség sajnos gyakran halálos, de főleg azért, mert az utcán élő, kóbor cicákat sújtja leginkább, akik nem kerülnek időben állatorvoshoz. A hamar megkezdett terápia macskák esetében többször képes életet menteni, mint kutyáknál.
A parvo szag egy jellegzetes, erős illat, ami a fertőzött állatok környezetében jelentkezik. Aki egyszer megtapasztalja ezt, az garantáltan nem fogja elfelejteni, azonban ez később segíthet a probléma korai felismerésében. A parvo szagot egyébként nehéz bármihez hasonlítani, de talán az éppen romlani kezdő hús bűze jut róla először eszébe az embernek.
Fontos tudni, hogy a kutyák parvovírusos bélgyulladásának kezelésére nem létezik specifikus gyógyszer, így a kiszáradás megelőzése, a hányás mértékének csökkentése, a gyomor nyálkahártyájának védelme, az állat erejének növelése és a fertőzések elkerülése a terápia célja. A kezelést nagyon gyorsan meg kell kezdeni, nem szabad várni vele, ugyanis a beteg állatok állapota óráról-órára romlik, akár két nap alatt is elpusztulhat a kutyus.
Macskák esetében a kezelés lényege megegyezik a kutyusok terápiájával, hiszen számukra sem létezik specifikus gyógyszer. A hányás csillapítása, a hasmenés csillapítása, a nyálkahártya védelme, a vércukorszint ideálisan tartása és a kiszáradás megelőzése a legfontosabb feladat, a kihűlés megakadályozása és a fertőzések elkerülése mellett.
Nagyon fontos tudni, hogy a parvo kezelése otthon nem megoldható, nem célravezető és több szempontból is veszélyes.
A parvovírusos állatoknál az első 3-4 nap kritikus fontosságú, ugyanis ebben az időszakban pusztul el a legtöbb kutya és cica. Sajnos azonban ha ezen túl vagytok, az még mindig nem jelent biztos felépülést, de a 7. nap után már javulnak az esélyek, a teljes gyógyulás pedig körülbelül két hetet vesz igénybe.
Újra megemlítenénk, hogy számos esetben az állatok sajnos nem jutnak el idáig, mert a kiszáradás és a fertőzések áldozatává válnak.
A parvovírus kutyáknál és macskáknál is súlyos betegséget okoz, aminek kezelés nélkül a túlélési esélye szinte nulla, de maximum 10% körül mozog. Idejében megkezdett, intenzív terápiával ez az arány jócskán nő, de ezt az állat kora és az általános egészségi állapota is befolyásolja.
Pár hetes kedvenceknél a legrosszabb a helyzet, ilyenkor a túlélési esély még kezelés mellett is nagyjából 50%. Idősebb, erős kutyusoknál és cicáknál 60-70% magasságában van ez a szám, de mivel fiatal állatokat érint leggyakrabban a probléma, magas a parvo miatti elhalálozások száma.
A parvovírus a beteg állatok ürülékével távozik a környezetbe, sokáig életképes marad és könnyen fertőz, ráadásul egy cipő talpán is el lehet vinni egyik helyről a másikra.
Ezért is nagyon fontos, hogy kezelés közben maximálisan odafigyeljünk a vírus kijutásának megelőzésére. Hogyan?
A parvovírusos bélgyulladást sokkal jobb megelőzni, mint utólag kezelni, erre pedig a parvo oltás a leginkább alkalmas eszköz.
A kutyusok oltási programja a következő módon néz ki:
A macskák oltási programja a következő:
A parvo oltás ára a Kincsem-ben a következő módon alakul:
Kutya parvo oltás ára | Macska kombinált oltás ára (parvo is) |
7000 Ft | 8000 Ft |
Szerencsére hamis! A kutyák és a macskák által terjesztett parvo embert nem képes megfertőzni, de fontos tudni, hogy állatról-állatra nagyon könnyen terjed. Fontos a megfelelő védelem!