A pyometra, vagyis a kutyákat is érintő gennyes méhgyulladás egy olyan betegség, amivel kifejezetten gyakran találkozunk a Kincsem-ben, miközben meglepő módon kevés gazdi van tisztában azzal, hogy akár az ő kedvencét is érintheti a probléma. A kutya méhgyulladása kivétel nélkül nagyon veszélyes állapot, ami kezelés hiányban szinte biztosan halált okoz, de szerencsére hajdúböszörményi rendelőnkben meg tudjuk műteni a veszélyeztetett kutyákat!
Nézzük meg, mi okozza a méhgyulladást, milyen tünetei vannak, hogyan lehet megelőzni a bajt, illetve milyen kezelési lehetőségekkel, árakkal kell számolnod!
A pyometra, vagyis a kutya méhgyulladás egy méhet érintő, baktériumok által okozott fertőzés, ami nagymennyiségű genny termelődésével jár. Legnagyobb veszélye az, hogy a gennyes váladékból felszabaduló toxinok bekerülhetnek az állat szervezetébe, ami már pár órán belül is halált okozhat.
A távozni képtelen – akár több liternyi – váladék folyamatosan feszíti az állat méhfalát, ami megrepedhet, a genny pedig szabadon juthat a hasüregbe, nagyon súlyos állapotot idézve elő.
A kutya méhgyulladás két típusát az alapján szokás megkülönböztetni, hogy a folyamat előrehaladtával kinyílik-e a kutya méhnyaka, vagy zárva marad.
Ha a méhgyulladás kialakulása közben a méhnyak nem nyílik ki, akkor a felhalmozódó váladék semmilyen formában nem tud kiürülni az állat szervezetéből, a méhfalra nehezedő nyomás tehát folyamatosan nő. Ez több szempontból is nagyon veszélyes.
Ilyen esetekben nem ürül olyan váladék a kutyus testéből, ami hamar felhívhatná a gazdi figyelmét arra, hogy valami baj van, így gyakran már csak akkor kerül orvoshoz az állat, amikor a hasa észrevehetően megnő, vagy nagyon sűrűn jelentkezik nála hányás. Ez a késleltetett felismerés sajnos rontja a kedvencek esélyeit.
Ezen kívül a felhalmozódott genny idővel megrepesztheti a méhfalat, a váladék pedig a hasüregbe kerülhet, ami azonnali, súlyos krízist okoz! Ilyen helyzetben nincs sok idő a reagálásra.
Ez a típusú gennyes méhgyulladás is kritikusan veszélyes, de több időt ad a reagálásra, mivel ilyenkor a méhben termelődő váladék a nyitott méhnyakon és a hüvelyen át bizonyos mértékben távozni tud a kutyus testéből.
A gazdi észreveheti, hogy kedvence hátsó felét bűzös, ragacsos váladék borítja, ez pedig felhívhatja a figyelmet arra, hogy valami nincs rendben. Eközben a méhet sem terheli olyan súlyos nyomás, mint zárt méhnyak esetén, ami megakadályozhatja vagy késleltetheti a méhfal repedését.
Fontos tisztában lenni azzal, hogy mind a két típus életveszélyes, és mielőbbi kezelést igényel!
A kutya méhgyulladása leggyakrabban az ivarzáshoz kapcsolódó, hormonális hatásra kialakuló változásokhoz vezethető vissza, ezért is mondja sok állatorvos, hogy ivartalanítással a gennyes méhgyulladás kialakulásának kockázata minimálisra csökkenthető.
Tüzeléskor a kutyák méhnyálkahártyája megvastagszik, majd elvékonyul, de megtermékenyülés nélkül a megvastagodott szövet (ami az embriók beágyazódását lenne hivatott segíteni) nem tud kiürülni az állat szervezetéből, és idővel ebben az elöregedett, gyakran cisztákkal teli, gyenge rétegben megtelepedhetnek a gyulladást kiváltó baktériumok.
Tüzelés időszakában az állat immunrendszerének működése csökken, hogy nagyobb esély legyen a megtermékenyülésre, de ez azt is jelenti, hogy ilyenkor még nagyobb kockázata van polymetra kialakulásának.
Ha pedig létrejön a gyulladás és elkezdődik a genny termelődése, kezelés nélkül szinte biztos, hogy a kutyus nagy bajba kerül.
A kutya méhgyulladás gyógyszeres kezelése – önmagában, műtét nélkül – nem javasolt, mivel a hatékonysága igencsak kérdéses. Vannak olyan esetek, amikor a gazdi számára fontos lenne az állat szaporodási képességének megőrzése, de még ilyen helyzetben is inkább az állat érdekeit kell szem előtt tartani, ami az, hogy műtéti úton eltávolítsák a méhet és a petefészkeket.
A gyógyszeres kezelés és a méhöblítés veszélyes lehet, a hatása pedig közel sem garantált, így az ivartalanítás a legjobb megoldás! Megrepedt méh esetén ez a műtét sem kockázatmentes, de kedvencednek csak így lehet esélye a túlélésre!
Hajdúböszörményben, a Kincsem Állategészségügyi központban a táblázatban összefoglalt árakra számíthatsz.
Kutya súlya | Pyometra műtét ára |
1-10 kg | 75 000 Ft |
11-20 kg | 80 000 Ft |
21-30 kg | 85 000 Ft |
31-40 kg | 90 000 Ft |
40 kg fölött | 95 000 Ft |
Ha a tünetek alapján gyanakodhatsz, hogy még nem ivartalanított kutyusodnak méhgyulladása lehet, akkor mindenképp fordulj állatorvoshoz! A legjobb megelőzés pedig az ivartalanítás – ezt ne feledd!