Látogass el klinikánk saját kisállatboltjába, vagy vásárolj kényelmesen otthonról a webshopunkon keresztül!
A Tacskó egy olyan kutyus fajta, amit rengetegen imádnak, még úgy is, ha egyébként korábban soha nem tartottak ilyen állatot. Sokan gondolják, hogy ezt a kicsi, cuki, kedves jószágot pofon egyszerű lesz kezelni és nem jelent majd különösebb kihívást a nevelése, pedig ez azért nem ennyire egyértelmű. Ha kíváncsi vagy, valóban illik-e hozzád a Tacsi és hogy mire kell figyelned, ha őt választod családtagodnak, akkor tarts velünk!
A Tacskó kutyust a legtöbb embernek – külsőleg legalábbis – nem kell bemutatni. Németországból származik, rövid lábak és hosszúkás test jellemzi, maximális súlya pedig fajtától függően 3-9 kg körül alakul. Aranyos, lelógó füleivel, keskeny arcával és csillogó szemeivel bárkit képes levenni a lábáról, szőre pedig lehet rövid, hosszú vagy szálkás.
Eredetileg főleg vadászatok során vetették be, ahol gyors mozgásával és remek szaglásával tökéletes segítőtársnak bizonyult, idővel azonban családi kutyussá kezdett alakulni.
A Tacskó érdekes egy jószág. Amilyen kicsi, olyan öntörvényű, sőt, gyakran már-már nagyképűnek mondható, de közben elképesztően odaadó és imádja a családját. Bátor, néha a képességeihez képest talán túlságosan is, közben viszont meglehetősen lusta: egy jó alvást mindennél többre értékel. Általában bújós és barátságos, de nem egy ölben ücsörgős fajta, az utasításokra pedig vagy hallgatni akar, vagy nem. Érteni fogja őket, na de a végrehajtás? Az már más tészta.
Tapasztalatok alapján a legtöbb Tacsi a családban lévő gyermekekkel nagyon barátságos, a kisbabákat is imádja, egyáltalán nem agresszív velük, az idegenekkel azonban más a helyzet. Még ha támadni nem is fog, gyakran morog más gyerekekre (és felnőttekre is egyébként). Az állatokkal hasonlóan viselkedik: a háztartásban lévő kutyusokkal, cicákkal egészen jó kapcsolatot ápol, van, hogy együtt alszanak, de az ismeretlen jószágokat nem mindig szívleli.
Összességében véve kicsi gyerekek mellé viszonylag nyugodt szívvel választható, valószínűleg nem lesz vele semmi baj, a többi állattal pedig nagy eséllyel nyugis lesz a kapcsolata. Persze az odafigyelés elengedhetetlen!
Kicsi mérete miatt nagyon gyakran tartják házban, lakásban, de ezt azért érdemes alaposan átgondolni, mivel egészen nagy károkat tud okozni. Rág, karmol, elcsen ezt-azt, lerázhatatlanul követ, megsemmisíti a párnákat, takarókat és a ruhákat, kirobbanthatatlanul elfoglalja az ágyadat, erről leszoktatni pedig nem olyan egyszerű. Nem azért, mert nem tudná megtanulni, hogy ne csinálja, hanem mert sok gazdi egyszerűen nem tud ellenállni a hatalmas szemeinek és elereszti a nevelési elveket.
Csak akkor tartsd házban a kis kedvencet, ha készen állsz pár ideges pillanatra!
A gazdik nagy örömére egy egészséges Tacskó hosszú életet élhet, 15 évnél is tovább a család része maradhat. Ez azt jelenti, hogy ilyen kutyus választása esetén rengeteg évre elkötelezed magad, ami nem egy kis vállalás!
A kutyasuli egyetlen ebnek sem árt, de a Tacskók többsége boldogul az életben ilyen képzés nélkül is. A korai szocializálásuk azonban fontos, ezért minél hamarabb elkezdheted kedvenceddel a sétákat, kirándulásokat, kisebb kiruccanásokat.
Rengetegen mondják, hogy a Tacsiknak kerülniük kell a lépcsőn mászkálást és az ugrálást is, ennek pedig nagyon komoly oka van. A tacskóbénulás egy olyan fajtabetegség, ami gyakorlatilag egy súlyos fájdalmakat és akár teljes bénulást is okozó porckorongsérv, ezt pedig kiválthatja a lépcsőzés, ágyra ugrálás, autóba ugrálás, illetve a túlsúly is.
A tacskóbénulás rengeteg szenvedéssel jár, kezelése pedig sokszor nagyon nehéz, műtétre is szükség lehet hozzá. Mivel az állapot egyáltalán nem ritkaság, fontos, hogy odafigyelj a megelőzésre, például speciális rámpa beszerzésével.
A porckorongsérv által okozott bénulás rengeteg Tacskót érint kisebb-nagyobb mértékben, ezért gazdiként már az első pillanattól fogva tudatosan oda kell figyelned erre a problémára. Kímélő mozgás, ugrálás/lépcsőzés kerülése és az ideális súly beállítása nagyon fontos!
Minden kutyust, így a Tacskót is nagymértékben veszélyeztetik az élősködők által terjesztett betegségek. A babézia például súlyosan károsíthatja a májat, a veséket és a lépet, végül pedig halált okozhat, de a galandférgesség, a vérszegénység és a bolhanyálallergia sem veszélytelen.
Védekezz ezek ellen egy egyszerűen adagolható gyógyszerrel, például a Bravecto tablettával!
A Tacsik hajlamosak bizonyos szembetegségekkel és bőrbetegségekkel küzdeni, melyeket felelősségteljes tenyésztő választásával jó eséllyel elkerülhetsz. Ezek az állapotok nem halálosak, de sok kellemetlenséget, akár vakságot is okozhatnak, így érdemes odafigyelni!
Na igen, az elhízás borzasztóan nagy probléma ennél a kutyusnál, mivel rengeteget képes enni, iszonyat falánk, a gazdiknak pedig sokszor brutálisan nehéz nemet mondaniuk azoknak a könyörgő szemeknek.
A helyzeten tovább ront az, hogy könnyen ellustulnak, nem annyira szeretnek mozogni, így nem dolgozzák le az a rengeteg finomságot, amit magukba tuszkolnak, és már készen is van a cukorbetegség vagy a szívbetegség.
Kihívást jelent a nevelése, mert az engedelmességgel akadhatnak gondjai, de egyébként egy kedves, játékos jószág, aki veszélyt maximum az értékeidre fog jelenteni. Ha még nem volt kutyusod, a Tacskó jó választás lehet.
Ahogy korábban említettük, a Tacskók szeretnek lustálkodni, ez pedig a mozgásigényükön is meglátszik. Nem fognak sírni, ha kihagyják a több kilométeres túrát, napi 20-30 perc sétával már boldogan elvannak. Ettől függetlenül érdemes noszogatni őket, hiszen a mozgás segíti az ideális súly fenntartását és az ízületi problémák elkerülését.
Ez a kutyus olyan gazdiknak való, akik nem egy vérmes házőrzőre vágynak, hanem inkább egy kedves, huncut és játékos társra, akivel nagyon sokat lehet bolondozni. Olyanoknak, akik türelmesen kezelik, ha megsemmisül pár használati tárgyuk, és akik nem tudnak rengeteg időt minden nap egy állat mozgatására szánni.
Benti kutyusnak, gyerekek mellé is nyugodt szívvel ajánljuk!