A veszettség tünetei: ismert és kevésbé ismert jelek

Erről a szörnyű betegségről már szinte kivétel nélkül mindenki hallott és valószínűleg a fertőzésre utaló jelek is ismerősen csengenek, de a veszettség tünetei nem mindig annyira egyértelműek, mint azt gondolnánk – vagy inkább szeretnénk. Hogy könnyebb dolgod legyen felismerni egy beteg állatot, tarts velünk az ismert és a kevésbé ismert jelek felkutatásában!

Veszettség tünetei

A veszettség tünetei: ezek a legismertebb jelek

Ha egy veszett állatra gondolsz, valószínűleg egyből egy vad, harapós, habzó szájú jószág jut eszedbe és ez nem is áll messze a valóságtól. A legismertebb tünetei a veszettségnek valóban:

• Az indokolatlan agresszivitás
  • A szájhabzás
  • A nyáladzás
  • A víziszony

Ezeknek az oka a központi idegrendszer érintettsége, ami viselkedésbéli változásokat és komolya fizikai fájdalmakat is okoz az állatnak. A víziszonyról például érdemes tudni, hogy valójában nem maga a víztől való félelem áll a hátterében, hanem az, hogy a nyelés és már a folyadék látványa is súlyos görcsöket vált ki az állatban, aki így nem tud sem inni, sem enni – még akkor sem, ha nagyon éhes/szomjas.

Tünetek, amelyek szintén veszettségre utalhatnak

Mivel a veszettséget okozó vírus az agyban súlyos gyulladást okoz, a tünetek az egész testet érinthetik és elég változatosak lehetnek, tehát a legismertebb jelek mellett számos másik is megjelenhet.

Mi az a csendes veszettség?

A korábban említett tipikus tünetek egy része – az agresszivitás, az ingerlékenység és a támadó magatartás – ebben a formában elmarad, ezért sokan nem is veszik észre, hogy milyen problémával állnak szemben. A csendes veszettségben szenvedő állatoknál – mivel a dühöngés szakasza kimarad – gyorsabb lefolyású a betegség, hamarabb vezet az izmok bénulásához és az elhulláshoz.

Milyen kevésbé ismert tünetek vannak még?

• A háziállatok nem ismerik fel a gazdáikat
  • A vadon élő állatok közel merészkednek az emberekhez
  • Hang- és fényérzékenység jelenik meg
  • Olyan dolgokat próbálnak elkapni, ami nincs is ott
  • Számukra ehetetlen dolgokat is megpróbálnak elfogyasztani
  • Tárgyakat nyalogatnak, harapdálnak
  • A kutyák ugatása rekedt hangúvá válik
  • Kancsalság jelentkezik
  • A szokásosnál gyakrabban vizelnek
  • Emésztési panaszok alakulnak ki
  • Az éjszaka aktív állatok, pl.: denevérek nappal is ébren vannak
  • Más, a fajra abszolút nem jellemző viselkedést mutatnak

Gógyítható a veszettség?

Ha a vírus testbe jutását követően nagyon hamar megkapja az állat a megfelelő oltást, akkor a betegség nem fejlődik ki. Abban az esetben viszont, ha már tüneteket tapasztalunk, az elhullási arány 100%, azaz a kialakult betegség a mai napig gyógyíthatatlan.

A veszettséget azonban meg lehet előzni!

Szerencsére létezik a veszettség ellen védőoltás, aminek a beadását évente el kell végezni. Ez az egyszerű kis injekció életet menthet és nem is csupán a kedvencedet helyezed vele biztonságba, hanem saját magadat és a családodat is: a veszettség ugyanis állatról emberre is terjed és számunkra is pont olyan halálos.

Veszettség elleni oltás a Kincsem Állategészségügyi Központban

A veszettség tünete igen változatosak lehetnek és sokszor elég nehéz felismerni őket. Ezért mindig légy elővigyázatos és soha ne felejtsd el kedvenceidnek beadatni az egyébként kötelező védőoltást!

Ha tetszett a cikk és szívesen megnéznél pár érdekes, kutyákkal kapcsolatos posztot is, akkor kövesd rendelőnket Facebook-on is!